Kentsel Hareketlilik

Kentsel Hareketlilik

Impacto Açıkhava Etki Araştırmasının ilk bölümünü kentsel hareketlilik oluşturmakta. Bu  kapsamda Ocak 2013 - Ocak 2015 tarihleri arasında yürütülen 81 kampanya için İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da ABC SES gruplarına dahil 15-50 yaş arası 12538 kişi ile görüşüldü. Elde edilen bulgular haftada ortalama 6 gün dışarı çıkıldığını ve gün bazında ortalama 1 saat 55 dakika dışarıda vakit geçirildiğini gösteriyor. Her gün dışarı çıkanların oranı %62 ve bu oran erkekler özelinde bakıldığında %70’e kadar çıkıyor. 

Dışarı çıkma nedenlerinde, erkeklerde işe gitmek ve gezmek ilk sırada. Kadınlar için en önemli nedenin gezmek ve alışveriş yapmak olduğu gözlemleniyor. Erkeklerin özellikle spor yapmak veya spor etkinliği izlemek için kadınlardan daha fazla dışarı çıktığı da bulgular arasında.

Görüşülen kişilerin sokakta geçirdiği vakit her gün ortalama 1 saat 55 dakika. Görüşülen kişiler segmentlere ayrıldığında; yoğun mobil kişilerin (%20) dışarıda geçirdiği süre ortalama 4 saat 8 dakika iken az mobil kişilerin (%38) günde ortalama 51 dakika dışarıda vakit geçirdikleri gözlemlenmekte. 

Impacto gösteriyor ki her mevsim açıkhavadayız. Havaların soğuması ile birlikte trafik yoğunlaşmakta ve bir yerden bir yere giderken açıkhavada geçirilen süre uzamaktadır. Yaz aylarında günde ortalama 1 saat 55 dakika dışarıda iken kış mevsiminde bu süre 16 dakika artarak 2 saat 8 dakikaya çıkmaktadır.

Sabah saat 08:00'den akşam saat 20:00'ye kadar her 2 kişiden biri açıkhavada.

Erkekler sabah 06:00-09:00 arasında, kadınlar ise 14:00-18:00 saatleri arasında daha yoğun olarak açıkhavadalar. 

Ulaşım araçlarında geçirilen süre Impacto’da sorgulanmıştır. Mobil kişilerin %84’ü toplu taşıma araçları ile; %25’i özel araç veya taksi ile; %48’i ise yaya veya bisikletle hareket ediyor. Dört büyük ilde de birçok kişinin birden çok ulaşım yöntemini birleştirerek hareket ettiği izlendi. Düzenli araç kullanım oranı ortalamada %18 iken sadece erkeklere bakıldığında, kadınlara oranla; yoğun mobil kişilere bakıldığında ise genele oranla çok daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Kadınların düzenli araç kullanımları hafta sonları önemli derecede artıyor.

Ulaşım aracı kullanımına mevsimsel olarak bakıldığında, ortalama %25 olan özel araç kullanımının kış aylarında %37'a yükseldiği görülmektedir.

link-ico.png DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAŞTIRMA
BİRİMİ İLE İLETİŞİME GEÇİN
Impacto sonuçlarının alıntı yapılarak kullanılması durumunda kaynak gösterilmesi zorunludur.
  • Açıkhava Mecra Algısı
  • Açıkhava Etkisi