Açıkhavada yeni bir dönem: Türkiye Açıkhava Mecrası Ölçümleniyor

Tüm Haberler

AÇIKHAVADA YENİ BİR DÖNEM: TÜRKİYE AÇIKHAVA MECRASI ÖLÇÜMLENİYOR

Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), bir süredir beklenen açıkhava erişim ve frekans araştırması İZLE'nin lansmanını 17 Nisan 2014 Perşembe günü Conrad İstanbul'da düzenlenen toplantıda gerçekleştirdi.

Reklamveren ve reklam ajansı yöneticilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıyı açan ve bir sunum yapan Açıkhava İzleme ve Araştırma Komitesi Başkanı Atilla Aksoy, İZLE araştırmasının tamamlanması ile Türkiye'nin açıkhava mecrasının ölçümlendiği 17'inci ülke konumuna geldiğini söyledi.

Diğer mecra araştırmalarından farklı olarak görme olasılığı (OTS/Opportunity to see) ölçümünün ötesine geçip gerçek görme( VAC/ Visibility adjusted contact) ölçümünü sağlayan İZLE, Türkiye demografik yapısını temsil eden 5 bin 575 denekle yürütüldü. 43 binin üzerinde reklam ünitesinin görüntülenip ölçümlendiği araştırmada 1800'den fazla noktada araç ve yaya sayımı yapıldı. İZLE, araştırmanın gerçekleştirildiği İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da; 15 yaşın üzerinde 20 milyon kişiyi kapsıyor.

Aksoy konuşmasında açıkhava mecrasını pazarlayan Clear Channel, Ströer Kentvizyon ve Wall şirketlerinin desteği ile hayata geçirilen İZLE araştırmasının kentlerde hareketlilikle ilgili değişim ve gelişmeler doğrultusunda gerektiğinde güncelleneceğini söyledi. Atilla Aksoy , İZLE'nin devreye girmesiyle açıkhava mecrasında medya planlamalarının 100'ü aşkın farklı hedef kitle bazında gerçekleştirebileceğini açıkladı.

Aksoy'un sunumunun ardından İZLE araştırmasının yapıldığı POSTAR lisansının sahibi uluslararası bağımsız araştırma uzmanı Simon Cooper, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Turan, Ströer Media AG Araştırma Direktörü Georg Schotten ve JCDecaux OneWorld Genel Müdürü Neil Eddleston, Clear Channel International Araştırma Uzmanı Jim Jarrett, Atilla Aksoy'un moderatörlüğündeki soruları yanıtladılar.

Açıkhavada yeni bir dönem: Türkiye Açıkhava Mecrası Ölçümleniyor